BMX STYLE BENJAMIN 2012

BMX STYLE BENJAMIN 2012

26.5.2012

Výsledky a fotografie ze závodů

PODĚKOVÁNÍ RODIČŮM


Vzhledem k tomu, že závody BMX Style Benjamin jsou především pro začínající jezdce, velkou měrou na účasti/neúčasti jezdců se podílí sami rodiče. Už jen ono samotné povolení ano, můžeš jet na závody jistě stojí nemalé přemlouvání. Která maminka totiž ráda svolí své ratolesti jet si lámat kosti do skateparku. Nejlepší je to vzít nejprve přes taťku, alespoň tak radí zkušenosti. Tuhle sobotu o obětavé rodiče nouze nebyla. Někteří jezdci byli až z 300km vzdálených měst. Tu a tam jsem zahlédl rozbalovat rodiče štrůdl sbalený na celodenní výlet. Za celou organizační partu Vám moc děkujeme za účast (a zároveň se Vám omlouváme za komplikace s výsledky.

 

 

POROTA


Výsledný report je především o jezdcích a výsledcích. Často se stává, že výsledky jsou po závodě kritizovány. Někdo tvrdí, že tomu tak bude vždy, že nelze vyhovět všem. Osobně se s tím prozatím nemohu smířit. Přijde mi, že nejpodstatnější je se všichni společně naladit na stejnou vlnu. Přijde mi, že závody si můžeme užít i přesto, že se neumístíme na prvních pozicích. Přijde mi, že jde jen o to pochopit bodování.

Každopádně, porota byla složená kompletně z jezdců. A jezdců, které docela dobře znáte (nebo můžete poznat po kliku na jejich jméno). Přijde mi tento fakt poměrně důležitý.Jakub Kriško (trailsy, styl, park): Krigi hodně dbá na šály, vyzná se v tricích a hlídal si u Vás především čistotu jízd, zapojení celého parku, průtahy.Martin Hromádko (park, technika): Martin je technický parkový rider, proto dokáže posoudit obtížnost technických triků ale také whipy, barspiny apod. v kombinacích.Tomáš Tydlačka (street, pegy): místní rider, u kterého si můžete být jistí, že řešil Vaše točky či grindy na regular nebo opposite. 

Sečteno a podtrženo - o výsledcích rozhodoval společně dirtový, parkový i streetový rider. Streetař sice nemusel úplně ocenit Pendulum přes funbox, ale to ocenil jistě dirtař. Je možné, že kdyby v porotě seděli tři streetaři, výsledky by vypadaly o fous jinak, otázkou je, co je ta nejsprávnější (nejoptimálnější) volba. Nám společně přišla tato jako nej. Co si myslíte Vy?

 

 

PRŮBĚH ZÁVODU


Kvalifikace: jedna minutová jízda + last trick v heatech po 3 jezdcích.


Finále: dvě jízdy po 45 vteřinách + best trick v heatech po 3 jezdcích.

 

TI POSLEDNÍ (A PRVNÍ V BUDOUCNU)


Líbí se mi věta o sklenici s vodou - z poloviny plná nebo z poloviny prázdná? Hodně totiž záleží na úhlu pohledu. Někdo z jezdců si může říct, že vážil více než 300km na závod, kde dostal pouze 1 minutovou šanci na to ukázat, co v něm je. A to bylo vše. Nebo, získal za svou účast nové zkušenosti - 1 minuta mu protentokrát napověděla mnohem více, než nespočet článků a videí ze závodů. Představy o tom, jak zajet jízdu jsou totiž mnohdy úplně jiné, než to v reálu doopravdy je.
Chtěl bych proto poprosit všechny z Vás, jenž jste jeli svůj první závod, abyste napsali do komentářů své dojmy. Jak se na to koukáte Vy. Opravdu to bylo pro Vás přínosem, nebo si tady jen něco moc hezky maluju. Byl pro Vás BMX Style Benjamin spíše motivační (máte už teď si chuť dát další závod), nebo si spíše říkáte, že Vám to za tu námahu nestojí?

 

 

POD ČAROU


Všem zúčastněným riderům, jenž se nedostali do finále moc děkujeme, že dorazili a hecli to. Protože o tom to je. Zlomit prvotní ostych a zažít si to. Na většinu z Vás se tedy těšíme i v příštím ročníku.

 

 

FINÁLOVÁ 18


18. místo - Petr Stach / 16let / Ostrava / 811.cz: Petr jel své první závody a dorazil až z Ostravy. Svými čistými jízdami a poměrně těžkými grindy se dostalo rovnou do finále. Na to, že si prozatím moc nevěří to je velký úspěch. Bohužel se v kvalifikaci zranil a přestože do finále nastoupil, bolest mu dále nedovolila pokračovat. Za zmínku stojí především jeho feeble to 180° dolů na bedně. 17. místo - Igor Brumer / 16let / Brno: brněnský zabiják překvapil double barspinem a downside whipem. Hezké a poměrně rychlé jízdy. 16. místo - Filip Aust / 12let / - : nejmladší jezdce těchto závodů. Pouhých 12 let a bouchal do řidítek co to šlo. Barspiny padaly snad úplně všude. Filip si jízdy hodně užíval a rozhodně se u něj máme ještě na co těšit. Mimochodem rovnou jezdí pegless a brakeless.15. místo -  Martin Tomašula / 13let / Pardubice: opět velice mladý rider. Po celý den mu nikdo neřekl jinak než novou přezdívkou Marin. A ty byla ve finále slyšet dost hlučně, protože jeho jízda byla prokládána condory, líbivými průtahy a nakonec transférem ze spiny do odrazu funboxu condorem. Za zmínku stojí ještě technická sérka manual to condor air to fakie v rádiusu.


14. místo - Marek Švarc / 16let / Vyškov: jel plynulou jízdu s triky jako 270° přes roh, nosemanual 180° přes bank to bank nebo fastplant. Hodně protahoval turndown přes funbox. 13. místo - Jirka Koláč / 16let / Týnec nad Labem / Black Crew BMX: Jirka si jede Garreta, to poznáte už z dálky. Kromě jízdy se mu povedl u best-trick, kde si vybral barspin gap ze streetové uličky do minirampy. Pořádná výška a odjel to na první puštěný pokus (předtím si to jen párkrát zkusil a řádně se nahecoval). Bylo úžasné vidět jeho radost z odjetého triku. 

12. Honza Truhlář / 16let / Náchod: Honza je už na Benjaminech známý. Má rád techniku v parku a šlo to vidět. Kromě techniky se snaží dělat i obtížnější triky. Mezi jeho novinky patří Ninja drop ze subboxu nebo whip na step up. Jízdu prokládal 360°, 450° přes roh nebo lookbackem. Pokud se nepletu, jako best-trick si vybral pedal stall to tailtap to KP footjam no hand, který odjel naprosto čistě a protaženě. 

 

11. Ondra Berka / 16let / Liberec: parkový rider od hlavy až k patě. Ondrovi se podařilo dostat se ze zranění, takže závody nejel úplně na 100%. Přesto vytasil 360° tailwhip, řadu downside whipů a barspinů. Kdyby mu stačili síly, mohli jsme jako best-trick vidět double barspin do tailtapu. Ondra měl pár pokusů už dost blízko. 10. Tomáš Prouza / 16let / Náchod: Tom je pohodář. Šáloval si parkem, tady condor, jinde zase tabletop nebo seat grab. Plynulá a hezká jízda.9. David Keprt / 15let / Vysočany: to je nezmar. Další z řady streetařů, co funěj parkovým riderům za zády. Už v kvalifikaci vyndal dlouhý double peg grind dolů na nejdelší bedně s jednou nohou přes rám. Mazec. Ale to zdaleka nebylo vše. Pokračoval Luc-E grind to 180° to fakie to barspin out v banku. Nebo double peg grind na vysoké centrální bedně a jeho oblíbený barspin out (který známe například z Federal Jamu). Jako best-trick si vybral barspin to icepick grind na zadním podélném railu. Opět jako všichni “benjamínci” to nevzdal a do úmoru to tam sázel. A budete se divit, ale padlo to tam. Velká gratulace k tomuhle triku!


8. Dominik Walter / 16let / Holešov: z tohodle klučiny bylo spousta místních riderů nadšená. Moc pěkný čistý streetový styl a 4 pegy. Tom Tydlačka se jen potil, aby správně zaznamenal, co na jakou stranu dělá. Překvapil ještě jednou a to best-trickem v podobě bunnyhop 540° do rádiusového dopadu banku. Dominik si po každém pádu musel chvilku něco foukat - jednou kotník, pak zase loket. O naražené zadní části těla nemluvě. Ale šel do toho několikrát znova. Velký respekt. Pokud na závody nezanevře, budeme se mít v budoucnu na co koukat.

 

 

7. Martin Tomek / 15let / Sokoleč / Black Crew BMX: Martin do finále postupoval z 16 místa. Nakonec se mu jízdy tak povedly, že z toho nakonec bylo krásné sedmé místo. A ještě aby ne. Svým streetovým stylem dokázal hodně nadchnout. Vzpomínám si na povedený gap to icepick grind na bedně nebo doublepeg grind na centrálním oblém railu. Kromě toho také hangover. Pro best-trick si vybral hodně těžký wallride to 180° do nízkého a prudkého rádiusu. Martin se nevzdával a i přes pády do toho šel stále znova. Svou pozici si vyjezdil snahou. Byla to skvělá podívaná.  6. Zdeněk Weiter / 14let / Pohořelice: ikona závodu. Znova musím zopakovat, že Zdenda našel odvahu se zeptat a diskutovat o tom, zda může jet závody - fér jednání, které by měli jezdci mít. A jak bylo již několikrát opakováno, to, že někdo dělá fair ve 14letech stále neznamená, že je vítězem závodu. Vše má ještě před sebou. A tak na Benjaminech sbíral cenné zkušenosti. Co je potřeba zmínit je jeho Barrel roll. Nádherný trik. Podařilo se mu vyhrát best-trick, o tom však až níže.5. David Husárik / 14let / Ivančice / Wheel Clothing: masakroidní finálová jízda. Kdo byl na místě, musí potvrdit. Vůbec nechápu, kde na takovou nálož vzal po celém dni sílu. Parádní byl jeho transfér z rádiusu do banku před bednu s barspin to x-up. To mu však nestačilo a best-trickem to posunul ještě o level dále na barspin to barspin. Odjeto!4. Patrik Kaifáš / 16let / Ostrava - Bělský Les / Wheel Clothing: je důkazem, že šálaři nevymírají. Ba naopak, jen je potřeba, aby měli chuť být vidět. Patrikovi vycházeli jízdy hodně dobře. Krásné je především jeho one hand pendulum. Dává si záležet s protažením turndownů i condorů (u kterých dále zkouší různé variace).

 

 3. Franta Maršálek / 16let / Brno: toho kluka a jeho styl mám fakt rád. Totální nadšenec do ježdění a jsem fakt zvědav, jak to s ním bude dál. Kdo viděl jeho jízdy v Pardubicích, musí přiznat, že je naprosto neuvěřitelné, jak je stále na kole a pořád někam naplno šlape. Takovej drift king. Přitom mu ty nohy z pedálů vůbec napadaj. A to dělal 360° tailwhip přes celý funbox nebo protažený superman seatgrab. Zasloužené krásné třetí místo a medaile na krku.
 ps.: Franto, napni si prosím ten řetěz.2. Jakub Klofát / 16let / Proseč / Bikepark Proseč: jojo, to je styl. Protažený lookback přes roh, pořádný invert a nakonec odjetý double downside whip přes roh. Krásné čisté a plynulé jízdy. Velká škoda, že v příštím roce už jej mezi Benjaminy neuvidíme. Děkujeme moc za účast!1. David Zemánek / 15let / Jablonec nad Nisou: na první pohled nevýrazný klučík. Jakmile však šlápne do pedálů, začnou se dít věci. U Davida porota hlavně kladně hodnotila čistotu a výšky, které měl opravdu o kus jinde, než ostatní rideři. Vyzval dokonce rampu a její vysoký a táhlý rádius na double whip. Odjel krásně a čistě. David je důkazem toho, že je potřeba pozvolna sbírat zkušenosti a jsme rádi, že je to právě na BMX Style Benjamin závodech.

 

 

ALMOND FOOTWEAR BEST TRICK


Výše jste si mohli přečíst alespoň průřez best-tricků ve finálových jízdách. To však nestačilo na Zdeňka Weitera, který si vybral frontflip z banku mezi railem a dlouhou grindovací bednou. Dlouho porota, diváci ani jezdci netušili, na co že se to pořád dokolečka Zdeněk rozjíždí. snad všichni s napětím očekávali, co to bude. Když Zdeněk škubnul první pokus, park se otřásal v základech. Nečekali jsme to a o to větší radost to byla. Frontflip nakonec odjel čistě a tím posunul hranice své i BMX Style Benjamin o pořádný kus dál. Mělo to smysl!

 

 

PODĚKOVÁNÍ


Velké poděkování patří organizátorům/sponzorům akce a to - Skatepark Pardubice, TBB-bike.cz. Ačkoliv se to nemusí zdát, příprava těchto závodů dala opravdu zabrat. Ale o tom až zase v dalším článku.

 

VÝSLEDKY BMX STYLE BENJAMIN 2012

1. David Zemánek
2. Jakub Klofát
3. Franta Maršálek
4. Patrik Kaifáš
5. David Husárik
6. Zdeněk Weiter
7. Martin Tomek
8. Dominik Walter
9. David Keprt
10. Tomáš Prouza
11. Ondra Berka
12. Honza Truhlář
13. Jirka Koláč
14. Marek Švarc
15. Martin Tomašula
16. Filip Aust
17. Igor Brumer
18. Petr Stach (zraněn z kvalifikace)
19. Tadeáš Barvík
20. Petr Samuel Zuda
21. Nicolas Frenko
22. Tomáš Lotter
23. Jakub Vraspír
24. Vilém Babec
25. Michal Bašta
26. Kuba Hanák
27. Pavel Tenčík
28. Ondra Mikeš
29. David Sluka
30. Miloš Bernard
31. Dominik Kolda
32. Jan Danko
33. Makar Yakushev
34. Michal Síčák
35. Michal Semelka
36. Filip Tomáš
37. Marek Tmej
38. Lukáš Krejza
39. Martin Frieb
40. Stanislav Koutský
41. Ondra Gavelek
42. Martin Stárek
43. Tomáš Navrátil
44. Jakub Lichnovský
45. Daniel Tajbl
46. Roman Krsek
47. Erik Mánek
48. Dominik Turek
49. Jan Květinský

ALMOND FOOTWEAR BEST TRICK

Zdeněk Weiter - Frontflip z banku

Zdroj: tbb-bike.cz

2012

 • Vytvořeno dne .

Aktuální zboží v shopu

 • REKD Ramp Chrániče na kolena - red/black
  679 Kč
 • Objímka Oath Cage V2 Neochrome
  499 Kč
 • Objímka Addict Guardian Black
  295 Kč
 • Objímka Addict Guardian Red
  295 Kč
 • District S-Series Headset Gold
  699 Kč
 • District S-Series Headset Red
  699 Kč
 • Freestyle Koloběžka Drone Element 2 Feather-Light Smoked Chrome
  5899 Kč
 • Above A-Row Griptape Negative
  254 Kč
 • Root Transmission Griptape
  199 Kč
 • Root Donuts Griptape
  199 Kč
 • Root Psychedelic Griptape
  199 Kč
 • Root Distortion Griptape
  199 Kč
 • STREET GEAR JUNIOR 3 PACK - RETRO
  1019 Kč
 • Ethic Sylphe Clamp 31.8 Double Grey
  635 Kč
 • Freestyle Koloběžka Blunt Prodigy X Burnt Pipe
  6199 Kč
 • Freestyle koloběžka North Switchblade Cream Silver
  5099 Kč
 • Helma CORE Action Sports Black
  899 Kč
 • Kolečko Trynyty Gothic 110 Red
  828 Kč

  Partneři

  Statutární město Pardubice
  Skatepark Pardubice
  Gizmania
  Snowboard-zezula
  Powerslide.cz
  TBB-BIKE
  Czech Scooter Association
  Skate PRO
  Lanové centrum Pardubice
  Hotel Kristl
  Služby města Pardubic a.s

  Designed by www.frantisek.eu

  © Copyright 2019 Skatepark Pardubice All Rights Reserved.