WETHEPEOPLE BMX STYLE BENJAMIN 2013
TIDLE BENJAMÍNCI NEJSOU Z CUKRU
Úvodní nadpis je větou, kterou pronesl speaker ve finále závodu Wethepeople BMX Style Benjamin 2013. Musel jsem si ji hned napsat. Dle mě je totiž maximálně trefná. V sobotu nemělo být vůbec hezké počasí (předpověď hlásila okolo 13°C a deštivo), což jsme raději dávali předběžně vědět i na eventu. Myslím si proto, že těch 39 jezdců jedoucí závod byli ti, jenž opravdu chtěli být na místě, chtěli se snažit a nehledali výmluvy. Žádní cukříci. Paradoxně nakonec počasí vyšlo a dokonce svítilo sluníčko. Za celou organizační partu proto patří velké poděkování všem zúčastněným a taky tento report, který je lehkým shrnutím celého dne. Zkuste prosím po pročtení “oznámkovat závod”, ať víme, co je potřeba pro příště vylepšit.
Asi se už budu opakovat, ale BMX Style Benjamin nejsou normální závody. Neplatí se startovné, je připraven oběd zdarma, speakeři dávají nekonečně mnoho pokusů při zkoušení best tricku. Navíc v každé pozvánce (tady nebo tady) neustále omíláme, že tento závod není bojem o umístění. Právě naopak - je spíše o tom, společně se potkat, získat nové zkušenosti, posunout své hranice v ježdění o kus dál.
SPRÁVNOST VÝSLEDKŮ - BUDOU NĚKDY SPOKOJENI VŠICHNI?
Jedna z věcí, která mě zatraceně trápí je téměř vždy se objevující nesouhlas s konečnými výsledky a to na jakýchkoliv závodech. Vrtá mi hlavou, jak to udělat jinak (záměrně nepíšu líp, protože jsem přesvědčený, že se porota vždy snaží udělat výsledky co nejlépe). A protože si na Benjaminech můžeme dovolit experimentovat, pojďme společně vymyslet jiný styl vyhodnocení. Jakýkoliv. Klidně bez poroty! Přijde Vám lepší rozlosovat se do “pavouka”? A vítěze z každé dvojice by vybrali vždy sami jezdci? Jsem pro, pojďme do toho! Nebo něco jako SMS hlasování (netvrdím, že je to proveditelné, jen tak dumám)? Nebo Vás napadá někdo, kdo by měl 100% sedět v porotě, protože on je ten nejspravedlivější? Pokud znáte takové 3 lidi (tak, jak už jsem prosil několikrát), dejte nám tipy!
Osobně klukům v porotě na BSB důvěřuji. Jakub Kriško dokáže rozeznat obtížnost triků i jejich stylovost. Tomáš Tydlačka je zase expert na kombinace grindů a oppo provedení. Dělají si poznámky (někdo jen odjetých triků, někdo všeho) a následně finální výsledky projdou ještě jejich korekturou. Chyba se samozřejmě stát může, ale děláme všechno pro to, aby tomu tak nebylo.
Zápisky a body porotců
Přemýšlím nad tím i z důvodu, který se objevil v komentářích zde: to mi říkali ten den všichni že je divný že nejedu fináls a že to musí bejt někde chyba jako že si nezapsala porota všechny triky a nebo že si spletla ména Pokud to říkali opravdu všichni jezdci, proč nikdo z těch 39 jezdců nepřišel a společně s porotou to neřešil? V ten den, kdy to porota má v živé paměti, spojí si to se svými zápisky, by se vše přece mnohem lépe vysvětlilo (novou zkušenost by získali jak porotci, tak sami jezdci). Závody organizují jezdci pro jezdce, společná komunikace je základ. Bavme se o tom víc a častěji, ať se dobereme společného výsledku.
Na letáčcích vyvěšených v parku informace o hodnocení poroty
A proč o tom celý kus textu? Je v tom určitě trochu zklamání z pohledu organizátora. Když si rider odváží po závodech pocit, že porota musela někde udělat chybu, není to dobře. Je totiž velký rozdíl v tom vědět, že jsem jel své maximum a porota to ohodnotila spravedlivě a jsem s tím OK, než si myslet, že jsem odjel maximum a porota to ohodnotila chybně (spletla si jména, špatně se sečetly body apod.). To bere nejen vítr z plachet, ale také nechuť do dalších závodů (a to jakýchkoliv).
REGISTRACE NA DÁLKU - VĚNUJME SE JEŽDĚNÍ, NÉ PAPÍROVÁNÍ
Musím se k online registraci vrátit ještě jednou. Kromě toho, že registrace na dálku pomáhá v orientaci, kolik jezdců plánuje přijet (což nám dává číslo, kolik máme objednat jídel) a také usnadňuje přípravu podkladů pro porotu, má to ještě jeden významný klad. A to je rychlost v den závodu. Osobně jsem nikdy neměl rád to papírování - v době tréninku se vždy vyhlásila registrace, člověk musel přestat jezdit a jít si sednout k lavičce, kde jednak čekal na propisky (většinou, když se přišlo v půlce už byla jen 1 z 10-ti) a teď musel vypisovat kolonky se jménem. Chudák ten, kdo měl hodně sponzorů, ten to musel vypsat všechno. A největší sranda na tom byla ta, že to pak někdo musí přeťukat do počítače. Tolik času vniveč. Byl jsem hrozně nadšený ze soboty, kdy se vyhlásilo otevření registrace, každý z jezdců jen přijel, nahlásil jméno a dostal pásku na ruku. Obratem mohl být zase na kole a najíždět si jízdu. Proto moc díky opět Vám všem za mega snadný průběh, byli jste skvělí! Kéž by to v budoucnu mohlo fungovat tak, že si jen v chytrém telefonu před spaním otevřete odkaz, kdy zadáte pár údajů a dáte enter.
DĚKYS & PERLA DEL GADIO
Co se týče organizování závodů, dost často je problém sehnat kvalitního speakera, který dokáže udělat správnou atmosféru a navíc zná BMXové triky. Za sebe říkám, že jsem ho konečně našel. A dokonce hned dva. Duo Jakub Děkan & Maiky Mazhovsky se opravdu vyplatili. Neustálé fórky doplněné o řadu trefných hlášek. Děkys má však ještě jednu parádní vlastnost. Rád komunikuje přes mikrofón s každým z jezdců. Což začátečníci určitě ocení. Hlavně v momentě, kdy Děkys chce vidět odjetý best trick. To se někdy až bojím o zdraví jezdců, že je prostě strhá. Ale o tom to je. Takže pokud organizujete závody, tyhle dva mohu jen doporučit.
SKATEPARK PARDUBICE PODPORUJE JEŽDĚNÍ
Kromě podpory v organizaci závodů, přípravy kompletního zázemí či zařízení sanitky se Skatepark Pardubice podílí také na podpoře ježdění. Několik výherců obdrželo kartičky pro volný vstup. Díky, že tento nápad stále přetrvává.
DESIGNPHOTOS.CZ - TROŠKA KULTURY
Závody by měli mít i nějaký doprovodný program. Za normálních okolností asi jen málokterého jezdce napadne, navštívit výstavu obrazů či fotek. Nápad spojit to byl ze začátku dost nereálný. Moc si proto vážím podpory ze strany Designphotos.cz. Riskli to a do prostředí kol, rychlosti a zdánlivě nevlídného počasí rozmístili sadu stojanů. Vznikla z toho nejen zajímavá portrétová fotogalerie, ale také to rozsvítilo jinak monotónní skatepark. Líbila se Vám výstava? Dejte prosím vědět.
FOTOGRAF MARTIN SYNEK 15 LET
Z Benjaminů si odnáším jednu velkou zkušenost o kterou se podělil začínající fotograf Martin Synek a to, nebát se důvěřovat! Výsledný materiál v podobě fotek je poměrně důležitý jak pro sponzory, tak pro samotné jezdce. Dost na tom závisí možnost dalších ročníků. Martinovi je teprve 15 let. A byl hlavním fotografem závodu. Ještě předtím, než jsme se dohodli, jsem bázlivě sepsal snad 20 odrážek, co všechno je potřeba nafotit a zvládnout. Nedůvěřivě jsem jich pár těžkých přihodil navíc. Co mě však překvapilo bylo, že se Martin nezalekl a napsal, že do toho jde. Měl jsem možnost jej sledovat a překvapilo mě, kolik energie do focení vkládal. Takhle jsem snad fotografa ještě běhat neviděl. A pozor! Fotky měl zpracované a roztříděné již následující den. Snad se Vám fotky budou líbit. Martinův web naleznete zde: http://martinsynek.tumblr.com
VIDEO = PRŮSER!
A to doslova. Přestože jsem napsal snad všem kameramanům které znám, řadu z nich jsem oslovil i z BMX photo & video makers, tak se mi nepodařilo nikoho sehnat. Bohužel na někoho nedosáhl rozpočet, jiní byli točit svatbu, někoho zase čekala maturita. Mrzí mě to, ale tohle jsem zařídit nedokázal.
BENJAMIN EASY DO 13 LET
Letos poprvé jsme Benjaminy rozdělili do dvou kategorií. Otázkou je, zda to k něčemu bylo. Aktuálně těžko říct. Možná, že by bylo lepší, kdyby se nižší věková kategorie jela spíše dle velikosti kol. 16”TT, 18”TT společně v jedné kategorii a 20”TT v kategorii druhé. Uvidíme, čas ukáže. Co myslíte Vy?
BENJAMIN HARDCORE DO 16 LET VČETNĚ
Finálové jízdy kategorie Benjamin Hardcore byly fakt hárdkór! Jdem na to.
9. MICHAL SIČÁK
Oi! Michal je přesně ten typ jezdce, který zvedá diváky ze židle a rozděluje obecenstvo na dvě poloviny. Na ty, kteří jej uznávají (za bolest, odvahu, snahu) a ty, kteří si zakrývají oči, odklánějí pohled a modlí se, aby jeho jízda už skončila (a nic se mu nestalo). Nejsem si úplně jistý, kam patří zdravotníci, ale sám patřím do té první. Ikdyž jeho styl se ještě nedá nazvat stylem, vyčnívá. A scéna potřebuje jezdce jako je on. Pravděpodobně v budoucnu otevře hranice nových triků. Vždyť už teď zkouší něco jako pedal stall 270° out to lookback. Jo a nesmím zapomenout! Michal pořádá 10.8.2013 závody v Poděbradech, určitě se zastavte.
8. MARTIN TOMEK
S Martinem mám hezký příběh a musím ho napsat. Martin nesnáší helmu a prostě ji vozit nechce. Před závodem jsme se o tom bavili. Podstatné však je, že se zachoval opravdu fér. Vyjádřil svůj názor, že s přilbou jet jízdu nechce. Poprosil jsem jen a zároveň naznačil, že na základě pravidel skateparku ale také z pozice organizátora to nemohu dovolit.
Martin to přijal a helmu si půjčil. A proč o tom píšu? Nesčetněkrát jsem zažil závody, kdy se do parku vehnal rider bez přilby a ačkoliv mu speaker opakoval, ať si jde pro přilbu, neuposlechl. Na závodech, kde bychom měli respektovat pravidla ale hlavně jeden druhé by se tohle dít nemělo. Proto děkuji moc za tenhle přístup a zároveň gratuluji jak k parádnímu 8-mému fleku, tak k masakroidnímu best tricku.
7. VÁCLAV NAKLÁDAL
Tichošlápek. Moc se nesměje ani moc nehuláká, zato na kole nakládá jak sviň. Oppo hangover, nose 180°, smith grind 180° na prostřední bedně, dlouhý hang-5. Ale to nejvíc přišlo na konec. Crank-arm grind na rovném railu to barspin out. Ano, kdo byl ví, že to nakonec neodjel. Každopádně už jen pokusy zvedaly porotu ze židle. Těším se, co přijde příště.
6. VOJTĚCH ŠKAREDA
Lokální rider. Tuším že jediný, kdo z lokálů závody jel (zajímavé, že?). Vojta jezdí brakeless, takže to má o něco těžší. Odjel backflip, 360° přes funbox nebo tailwhip na step-up. Jako svůj best-trick si vybral flair. Zajímavostí je, že kromě pár pokusů v minulosti na funboxu prý flair nikdy předtím nezkoušel. V sobotu si pro své pokusy zvolil rádius minirampy. Měl jsem u něj velkou radost, kolik pokusů tomu obětoval. A v posledních už byl odjetí opravdu blízko. Posunul se zase o kus vpřed. A teď přijde to nejlepší - je to bývalý koloběžkář.
5. PETR EDLER
Petr přijel už o den dřív a sám si zařídil spaní v ubytovně Veselka. Na 16 let je to docela dobrá zkušenost. Být v cizím městě, v cizím skateparku a jít spát do cizí postele. Prý se ale moc nevyspal, protože pořád hučely vlaky a auta na rychlodráze. Jeho jízda se skládala převážně z barspinů a whipů (vše brakeless) na nejrůznějších místech v parku. Jako best trick zvolil wallride to tailwhip na jersey bariéře.
4. DOMINIK VACÍK
Těžko uvěřit, že tomuhle obrovi je teprve 15 let. Vysoké umístění si vyjezdil soudím dle své čistoty. Brakeless backflip vyšvihl snad jako jediní čistě přes celý funbox. A bylo toho víc. Škoda té neodjeté 720°. Příště to už bude asi bedna.
TEĎ SE HODÍ TLUSTÁ ČÁRA
Určit pořadí prvním třem jezdcům v kategorii Benjamin Hardcore dalo porotě secsakra zabrat. Říkali, že úplně nejradši by byli, kdyby mohli být všichni první.
3. JIŘÍ BLÁBOL - UVAŘ TU POLÍVKU!
Jirka vyloženě vyčnívá svým stylem. Kolo má neuvěřitelně v ruce. Neviděl sem zatím moc kluků, kteří by s kolem byli takhle srostlí. Asi nejvíc uchvátil i pobavil porotu zároveň, když zachraňoval odjetí oppo whipu dropem z funboxu.
Tenhle kluk má styl. Nutno zmínit jeho best trick s názvem uvař tu polívku (manual na plošince funboxu to barspin to barspin do dopadu). Úlet. Heřmanova Huť represent. 15 let.
2. JAKUB HANÁK
Krásný důkaz univerzálnosti. Před nedávnem sklidil Kuba velkou chválu za nový edit. Teď své jezdecké dovednosti potvrdil. Na rozdíl od jiných má trikový repertoár složen z odlišných triků. Dokáže nasadit protažený tobogan přes funbox, dokáže odjet vysokou 180° přes spinu a také dokáže v plné rychlosti nasadit crank-arm grind dolů na railu. Zasloužená dvoječka a medaile na krku.
1. DAVID “ŽELVA” HUSÁRIK
David přijel vlakem. Prý vyjížděl okolo 6-té ranní. Jeho lazy barspin začíná být pověstný. Barspin to footjam na velkém rádiusu také není úplně k zahození. A samozřejmě čistá a navazující jízda po celém parku. Zakončeno 720° přes funbox. Bylo skvělé se na to koukat.
Na závěr si dovolím ještě vytáhnout z fotogalerie dvě fotky. Martin Synek totiž zachytil dva momenty, které mám moc rád.
Prvním je fotka odhodlávajícího se Davida. Kdo jezdíte závody víte, že tohle je přesně ten moment, kdy už je rider na pokraji svých sil. Je to moment, kdy nemyslíte na nic jiného, než hledáte odvahu posunout sebe zase o kus dál. V tomhle je BMX prostě nejlepší.
Dát 5! Tohle moc nepotřebuje komentář, jen je to jedna z věcí, kterou bychom si měli neustále připomínat. Protože podporovat jeden druhého je mnohem důležitější, než výsledná pozice a body.
Díky všem jezdcům, díky všem sponzorům, díky všem, kdo se na organizaci závodů podílel. Na Vás je, abyste teď ohodnotili závody i průběh. Jedině společnou diskuzí můžeme věci vylepšit.