BEN-ALL-JAMIN 2016

Poslední květnovou sobotu proběhl v Pardubickém skateparku devátý ročník tradičních Benjamínů – závodů pro mlaďochy do šestnácti let. Letos ale TBB-bike slaví „dvacítku“ na trhu a Saša se rozhodl, že při této jubilejní příležitosti to vyndá ještě víc a místo Benjamin to pro letošek bude BEN – ALL – JAMIN. ALL = anglicky všichni, takže všichni byli zváni a BMXový festival nabral na otáčkách ještě víc, než v letech minulých.

Foto: Milan Tykal // EM ET

Den má 24 hodin a normální člověk je schopen fungovat v klidu a pohodě řekněme 16 hodin. Bylo tudíž potřeba stanovit harmonogram a následně strop počtu přihlášených riders, aby se všechno elegantně stihlo. Z finální rovnice o jedné neznámé vypadl počet 85 riderů – tolik lidí se do závodu nakonec skutečně registrovalo a pár dní před akcí už bylo „vyprodáno“.

Už v pátek nalítla do Pardubic silná BMXová sestavička. Proběhly první pojezdy, pikniky, grilovačky a podobné bohulibé činnosti. Samozřejmě bylo potřeba nachystat všechno na sobotu, ale za ty roky už člověk ví, co a jak, takže příprava proběhla relativně hladce a to nejen díky organizačnímu týmu, ale také díky ochotě všech ostatních, kteří už byli na místě. Stejná situace se opakovala při nedělní dopolední uklízečce, takže všem, kteří dobrovolně přiložili ruku k dílu – díky moc! To jsem ale trošku předběhl, takže zpátky k sobotě…

Od půl deváté probíhalo potvrzení registrace. Dojdeš, představíš se, nabereš dárkovou tašku, poukázku na raut a pitivo, a aby v tom byl pořádek, dostaneš pásku na ruku. A chvilku na to už ti fotí EMET novou fotku k babičce do vitríny. To je docela cajk, nemyslíte? Fotky máte možnost stáhnout ZDE. Díky zdravotním problémům a dalším různým komplikacím se finální počet zúčastněných riderů smrsknul na 77. Z toho 11 Youngsterů (do 12 let), 34 Masterů (do 16 let) a 32 Killerů (16+).

 

 

Okolo jedenácté se ukončily tréninky a rozjely se kvaldy. Ludis Toth naladil muziku, porota ve složení Tomáš Tydlačka, Radek Rýdl a Víťa Kácha se chopila tužky a papíru a dvojka speakers Pepa Horáček s Calwim Lasnovským zapadli za majk a rozjeli řádný freestyle. Začalo se od nejmladších kluků a postupně se stupňoval věk riderů a úroveň ježdění. No, i když ono s tou úrovní je to dost spekulativní, protože někteří hoši z kategorie Young i Master by lehce zapadli mezi Killery, ale dejme tomu. Kdo jak naložil, jste viděli v Cardičově official vidku, případně ve WDGF Times. Já se na následujících řádcích pouze pokusím zmínit pár osobních postřehů…

 

Nejmladší shredíři v kategorii Young už jsou někde jinde, než bývali dnešní starší kluci v jejich věku. Backflipy, whipy a bára nejsou nic neobvyklého a pud sebezáchovy se tady ještě úplně neprojevuje. Když jsem sledoval, jak se kluci baví ježděním po parku a jak je z tribuny povzbuzují rodiče, sourozenci a další, musel jsem nostalgicky zavzpomínat a taky lehce zapřemýšlet do budoucna. Klučinové, kteří neřeší žádné zbytečnosti okolo, jenom se vozí pro radost a mají spojené BMX závody s rodinným výletem?! Tohle se mi vážně zamlouvá…

V nejmladší kategorii bral nakonec pomyslné zlato saltový gurmán Kryštof Hejna, kterého následovali Jaka Remec a Denis David. Pro mě v této kategorii ale vyhráli úplně všichni účastníci. Stoupnout si na kolo před dav diváků v tak mladém věku a ukázat, co je ve Vás chce vážně kuráž. Respekt a klobouk dolů pro všechny Youngstery!

O kategorii Masterů si dovolím říct, že byla nejvyndanější, co se týče triků na funboxu a step upu. Zejména trojička vítězů ve složení Martin Habada, Jakub Němec a Kryštof Odehnal (podle pořadí) to tam točila na všechny způsoby… Přes hlavu dozadu, po hlavě dopředu, sedmička sem, 360 whip tam. Některé pády nevypadaly úplně nejlíp, ale kluci jsou jako z ocele a ve zdraví to ustáli.


U masterů se taky objevilo několik streetově orientovaných riderů, kteří si jeli pěkný čistý styl plný grindů, toček a dalších technických věcí. Jmenuju třeba Pavla Svobodu, Vojtu Božovského nebo Filipa Austa. Poslední zmíněný Filip Aust byl pro mě asi největším překvapením. Vysoké polety všude, whipy, bárka, překliklé trno na spině, railíky, bedýnky a jako last trick back dubs z nejprudší bedny v parku?! Div, že jsem neupustil kameru, když to za obrovského hypu obecenstva odjel! Když si zpětně uvědomím, že všem klukům je šestnáct a míň, máme se rozhodně do budoucna na co těšit!

 

A co ti Killeři? No, ti to tam doopravdy zabíjeli! Šlo znát, že s přibývajícím věkem a léty za řídítky výrazně roste kreativita a všestrannost riderů. Velká většina killers prosvištěla během svých jízd celý park, polítali, pogrindovali, zadropovali si ze step upu, zkrátka využili všechno, co šlo!

 

 

Márty Svoboda grindoval safety rail nad minoškou, Tom Jirsa gapoval do schodů vedle step upu, Dan Mlejnek rozjel hroznou rádiusovou techniku a dával fufanu na subrailu minirampy a třeba takový Francimor Maršálek se ani neobtěžoval dělat bunny hop a dropoval ze step upu na placku rovnou pull up/chicken/lazy bárkem. Správný název není podstatný, prostě si to jenom decentně přizvedl, švihl do rajdů a už byl dole!

 

 

Mistr Maršálek to svou jízdou nakonec rozstřelil nejvíc a bral první flek, těsně v závěsu byl Dominik Vacík, který byl obtížností triků asi nejvýš ze všech a bronz čekal na Dana Mlejnka, samozvaného krále kopingů.

 

Jezdící část akce byla za náma, zbývalo jen vyhlásit vítěze. Předávací ceremoniál v podání Calwiho byl abnormální úlet a chvílema jsem si připadal jako na koncertě Marilyna Mansona. Ten kluk vážně umí dostat lidi do varu! Proběhly potlesky, předávačky cen, gratulace, blesky, fanfáry, kamery… Prostě všechno, co se ke slavnosti BMX života patří a vyhlášení se volně přehouplo v promítačku a párty.

Na závěr je mou milou povinností poděkovat všem, kteří se letošního BEN – ALL – JAMINu zúčastnili. Díky všem riderům, rodičům, divákům a všem ostatním, kteří se akce jakkoli zúčastnili nebo se podíleli na jejím hladkém průběhu.

Díky moc všem, bez Vás by to nebylo ono! Vidíme se zase za rok!

zdroj:tbb-bike.cz

 

2016

 • Vytvořeno dne .

Zboží z shopu

 • Wise SCS Black
  764 Kč
 • Blunt Omen SCS Oil Slick
  765 Kč
 • Kubars Feather SCS Black
  950 Kč
 • Kubars V3 Logo SCS Black
  898 Kč
 • Deska Lucky Prospect Medallion
  3059 Kč
 • Deska Ethic Artefact V2 Blue
  2780 Kč
 • Freestyle koloběžka Versatyl S2S Edition
  4310 Kč
 • Freestyle koloběžka District C50 Limited Edition
  4465 Kč
 • Freestyle koloběžka Dominator Team Edition Navy Chrome
  4590 Kč
 • HIC Kubars
  190 Kč
 • Kolečko Root Honeycore 110 Black / White
  828 Kč
 • Kolečko Blunt Diamond 110 Oil Slick
  816 Kč
 • Řidítka District C700 Alu Pearl Black
  1658 Kč
 • Vidlice AO Model A II Black
  1020 Kč
 • Vidlice AO Model A II Black
  1020 Kč
 • Deska WISE Nova Black
  2548 Kč
 • FREESTYLE KOLOBĚŽKA MGP ORIGIN SHREDDER MIDNIGHT
  3825 Kč
 • Freestyle koloběžka North Switchblade Wine Black
  4960 Kč

  Partneři

  Statutární město Pardubice
  Skatepark Pardubice
  Gizmania
  Snowboard-zezula
  Powerslide.cz
  TBB-BIKE
  Czech Scooter Association
  Skate PRO
  Koupaliště Pardubice
  Autokemp Cihelna Pardubice
  Lanové centrum Pardubice
  Hotel Kristl

  Designed by www.frantisek.eu

  © Copyright 2019 Skatepark Pardubice All Rights Reserved.