BEN-ALL-JAMIN 2016

Poslední květnovou sobotu proběhl v Pardubickém skateparku devátý ročník tradičních Benjamínů – závodů pro mlaďochy do šestnácti let. Letos ale TBB-bike slaví „dvacítku“ na trhu a Saša se rozhodl, že při této jubilejní příležitosti to vyndá ještě víc a místo Benjamin to pro letošek bude BEN – ALL – JAMIN. ALL = anglicky všichni, takže všichni byli zváni a BMXový festival nabral na otáčkách ještě víc, než v letech minulých.

Foto: Milan Tykal // EM ET

Den má 24 hodin a normální člověk je schopen fungovat v klidu a pohodě řekněme 16 hodin. Bylo tudíž potřeba stanovit harmonogram a následně strop počtu přihlášených riders, aby se všechno elegantně stihlo. Z finální rovnice o jedné neznámé vypadl počet 85 riderů – tolik lidí se do závodu nakonec skutečně registrovalo a pár dní před akcí už bylo „vyprodáno“.

Už v pátek nalítla do Pardubic silná BMXová sestavička. Proběhly první pojezdy, pikniky, grilovačky a podobné bohulibé činnosti. Samozřejmě bylo potřeba nachystat všechno na sobotu, ale za ty roky už člověk ví, co a jak, takže příprava proběhla relativně hladce a to nejen díky organizačnímu týmu, ale také díky ochotě všech ostatních, kteří už byli na místě. Stejná situace se opakovala při nedělní dopolední uklízečce, takže všem, kteří dobrovolně přiložili ruku k dílu – díky moc! To jsem ale trošku předběhl, takže zpátky k sobotě…

Od půl deváté probíhalo potvrzení registrace. Dojdeš, představíš se, nabereš dárkovou tašku, poukázku na raut a pitivo, a aby v tom byl pořádek, dostaneš pásku na ruku. A chvilku na to už ti fotí EMET novou fotku k babičce do vitríny. To je docela cajk, nemyslíte? Fotky máte možnost stáhnout ZDE. Díky zdravotním problémům a dalším různým komplikacím se finální počet zúčastněných riderů smrsknul na 77. Z toho 11 Youngsterů (do 12 let), 34 Masterů (do 16 let) a 32 Killerů (16+).

 

 

Okolo jedenácté se ukončily tréninky a rozjely se kvaldy. Ludis Toth naladil muziku, porota ve složení Tomáš Tydlačka, Radek Rýdl a Víťa Kácha se chopila tužky a papíru a dvojka speakers Pepa Horáček s Calwim Lasnovským zapadli za majk a rozjeli řádný freestyle. Začalo se od nejmladších kluků a postupně se stupňoval věk riderů a úroveň ježdění. No, i když ono s tou úrovní je to dost spekulativní, protože někteří hoši z kategorie Young i Master by lehce zapadli mezi Killery, ale dejme tomu. Kdo jak naložil, jste viděli v Cardičově official vidku, případně ve WDGF Times. Já se na následujících řádcích pouze pokusím zmínit pár osobních postřehů…

 

Nejmladší shredíři v kategorii Young už jsou někde jinde, než bývali dnešní starší kluci v jejich věku. Backflipy, whipy a bára nejsou nic neobvyklého a pud sebezáchovy se tady ještě úplně neprojevuje. Když jsem sledoval, jak se kluci baví ježděním po parku a jak je z tribuny povzbuzují rodiče, sourozenci a další, musel jsem nostalgicky zavzpomínat a taky lehce zapřemýšlet do budoucna. Klučinové, kteří neřeší žádné zbytečnosti okolo, jenom se vozí pro radost a mají spojené BMX závody s rodinným výletem?! Tohle se mi vážně zamlouvá…

V nejmladší kategorii bral nakonec pomyslné zlato saltový gurmán Kryštof Hejna, kterého následovali Jaka Remec a Denis David. Pro mě v této kategorii ale vyhráli úplně všichni účastníci. Stoupnout si na kolo před dav diváků v tak mladém věku a ukázat, co je ve Vás chce vážně kuráž. Respekt a klobouk dolů pro všechny Youngstery!

O kategorii Masterů si dovolím říct, že byla nejvyndanější, co se týče triků na funboxu a step upu. Zejména trojička vítězů ve složení Martin Habada, Jakub Němec a Kryštof Odehnal (podle pořadí) to tam točila na všechny způsoby… Přes hlavu dozadu, po hlavě dopředu, sedmička sem, 360 whip tam. Některé pády nevypadaly úplně nejlíp, ale kluci jsou jako z ocele a ve zdraví to ustáli.


U masterů se taky objevilo několik streetově orientovaných riderů, kteří si jeli pěkný čistý styl plný grindů, toček a dalších technických věcí. Jmenuju třeba Pavla Svobodu, Vojtu Božovského nebo Filipa Austa. Poslední zmíněný Filip Aust byl pro mě asi největším překvapením. Vysoké polety všude, whipy, bárka, překliklé trno na spině, railíky, bedýnky a jako last trick back dubs z nejprudší bedny v parku?! Div, že jsem neupustil kameru, když to za obrovského hypu obecenstva odjel! Když si zpětně uvědomím, že všem klukům je šestnáct a míň, máme se rozhodně do budoucna na co těšit!

 

A co ti Killeři? No, ti to tam doopravdy zabíjeli! Šlo znát, že s přibývajícím věkem a léty za řídítky výrazně roste kreativita a všestrannost riderů. Velká většina killers prosvištěla během svých jízd celý park, polítali, pogrindovali, zadropovali si ze step upu, zkrátka využili všechno, co šlo!

 

 

Márty Svoboda grindoval safety rail nad minoškou, Tom Jirsa gapoval do schodů vedle step upu, Dan Mlejnek rozjel hroznou rádiusovou techniku a dával fufanu na subrailu minirampy a třeba takový Francimor Maršálek se ani neobtěžoval dělat bunny hop a dropoval ze step upu na placku rovnou pull up/chicken/lazy bárkem. Správný název není podstatný, prostě si to jenom decentně přizvedl, švihl do rajdů a už byl dole!

 

 

Mistr Maršálek to svou jízdou nakonec rozstřelil nejvíc a bral první flek, těsně v závěsu byl Dominik Vacík, který byl obtížností triků asi nejvýš ze všech a bronz čekal na Dana Mlejnka, samozvaného krále kopingů.

 

Jezdící část akce byla za náma, zbývalo jen vyhlásit vítěze. Předávací ceremoniál v podání Calwiho byl abnormální úlet a chvílema jsem si připadal jako na koncertě Marilyna Mansona. Ten kluk vážně umí dostat lidi do varu! Proběhly potlesky, předávačky cen, gratulace, blesky, fanfáry, kamery… Prostě všechno, co se ke slavnosti BMX života patří a vyhlášení se volně přehouplo v promítačku a párty.

Na závěr je mou milou povinností poděkovat všem, kteří se letošního BEN – ALL – JAMINu zúčastnili. Díky všem riderům, rodičům, divákům a všem ostatním, kteří se akce jakkoli zúčastnili nebo se podíleli na jejím hladkém průběhu.

Díky moc všem, bez Vás by to nebylo ono! Vidíme se zase za rok!

zdroj:tbb-bike.cz

 

2016

 • Vytvořeno dne .

Aktuální zboží v shopu

 • REKD Ramp Chrániče na kolena - red/black
  679 Kč
 • Objímka Oath Cage V2 Neochrome
  499 Kč
 • Objímka Addict Guardian Black
  295 Kč
 • Objímka Addict Guardian Red
  295 Kč
 • District S-Series Headset Gold
  699 Kč
 • District S-Series Headset Red
  699 Kč
 • Freestyle Koloběžka Drone Element 2 Feather-Light Smoked Chrome
  5899 Kč
 • Above A-Row Griptape Negative
  254 Kč
 • Root Transmission Griptape
  199 Kč
 • Root Donuts Griptape
  199 Kč
 • Root Psychedelic Griptape
  199 Kč
 • Root Distortion Griptape
  199 Kč
 • STREET GEAR JUNIOR 3 PACK - RETRO
  1019 Kč
 • Ethic Sylphe Clamp 31.8 Double Grey
  635 Kč
 • Freestyle Koloběžka Blunt Prodigy X Burnt Pipe
  6199 Kč
 • Freestyle koloběžka North Switchblade Cream Silver
  5099 Kč
 • Helma CORE Action Sports Black
  899 Kč
 • Kolečko Trynyty Gothic 110 Red
  828 Kč

  Partneři

  Statutární město Pardubice
  Skatepark Pardubice
  Gizmania
  Snowboard-zezula
  Powerslide.cz
  TBB-BIKE
  Czech Scooter Association
  Skate PRO
  Lanové centrum Pardubice
  Hotel Kristl
  Služby města Pardubic a.s

  Designed by www.frantisek.eu

  © Copyright 2019 Skatepark Pardubice All Rights Reserved.