BENJAMIN BMX STYLE 2015 - REPORT

NAPSAL TOMÁŠ CARDA | 03.07.2015

V sobotu 20.6. proběhl v pardubickém skateparku již 8. ročník závodů pro začínající a mladé ridery Wethepeople Benjamin BMX Style. I přes nepřízeň počasí závod proběhnul skvěle a všichni jsme si ho užili. Pojďme si tedy společně zrekapitulovat, co se vlastně v Pardubicích událo.

Každoročně se snažíme dát maximum do přípravy tohoto závodu a přinést riderům něco víc, než jen obyčejný závod. Letošek nebyl výjimkou a proto byl po celý den připravený nadupaný program, chill zóna s občerstvením, jídlem a pitím pro závodníky a rodiče, welcome balíček s dárky a servisní stánek, kde jste si mohli nechat seřídit svůj bike. To vše navíc jako na každém z předchozích ročníku zdarma. V rámci příprav bylo naším hlavním cílem uspořádat akci tak, aby vše šlapalo a program celého dne pěkně a rychle navazoval. Jen s kvalitní organizací totiž budou závody ridery bavit a budou se na závody rádi vracet. A to je naším cílem - budovat komunitu, která bude mít chuť se setkávat, cestovat a společně se motivovat k ježdění. Přípravy se vyplatily a tak celý den odsejpal podle představ. 

BENJAMIN EASY - NA PLNÝ PECKY UŽ OD NEJMENŠÍCH

V sobotu ráno už byl skatepark plný riderů, kteří pilně trénovali, najížděli si park a připravovali se na kvalifikační jízdy. Letos se Benjamini setkali s opravdu velkou účastí a počet registrovaných riderů nakonec vystoupal až na krásných 55 riderů. Kategorie Easy pro nejmenší ridery do 12 let zažila tento rok obrovský boom a  přihlásilo se do ní krásných 12 riderů. Bylo super pozorovat mladé benjamínky, jak se seznamují s kolem, jízdou v parku a atmosférou závodů. V této kategorii byla k vidění především 16” a 18” kola, která těmto prckům sedí nejlépe, ale parkem se prohánělo dokonce i několik nejmenších na 12” kolech a nejmenšímu závodnikovi Borisovi Moravcovi byly teprve 3 roky. Menší kola klukům usnadňují první seznámení s BMX a krásným důkazem byl například Honza Broža, který měl na 18” palcovém kole téměř raketový start a po přechodu na 20” kolo už měl všechny základy zmáknuté a tento rok si vyjezdil krásné 2. místo. Předčil ho už jenom Daniel Hanzal, který si o chlup vyjezdil prvenství v kategorii Easy.

Tím se plynule dostáváme ke kategorii Hard pro ridery od 12 do 16 let. Tahle kategorie každoročně nabízí skvělou podívanou a letos tomu nebylo jinak. K vidění bylo vidět rozmanité ježdění od streetové techniky až po velké triky a dlouhé transfery. Právě tahle rozmanitost jezdeckých stylů dělala tento závod zajímavý a krásně ukazovala podstatu BMX - rozmanitost stylů a jedinečný přístup každého ridera. Navíc pardubický skatepark je k tomuto účelu naprosto ideální.

BUNNYHOP CONTEST - V JEDNODUCHOSTI JE SÍLA

Před finálovými jízdami proběhla vsuvka v podobě Bunnyhop contestu, který jsme tento rok vyšperkovali novou laťkou, která výrazně usnadnila hladký průběh tohoto contestu a zároveň jej vizuálně oživila. Osobně mám bunnyhop contesty moc rád a vždycky si je užívám a stejně tak vypadali i rideři, kteří se zapojili. Diváci okolo vytvořili skvělou atmosféru a pořádně se hecovalo. Poslouchal jsem pár rodičů, kteří se zápalem hodnotili výkony kluků a od přibližně 70 centimetrů přesávali chápat, že takovou výšku dokážou kluci přeskočit. Na této výšce se taky začal lámat chleba a postupně kluci odpadávali. Laťka se nakonec chvíli kolovala kolem jednoho metru a nakonec se zastavila na hranici 98 centimetrů, kterou překonal Martin Obšivač.

BENJAMIN HARD - POSOUVÁNÍ HRANIC

Po krátké pauze následovalo už očekávané finále, do kterého postoupila z kvalifikace dvanáctka riderů. Finálových jízd se nakonec bohůžel nemohl zúčastnit Martin Habada, který byl horkým adeptem na jedno z prvních míst. V kvalifikaci si obnovil zranění zápěstí a to ho stopnulo na zbytek dne. Tímto přejeme Martinovi brzké uzdravení! Z finálových jízd musím za sebe vyzdvihnout jízdy Martina Kašpárka, který jako jediný předváděl originální a promyšlené streetové jízdy a kdyby zajel na čisto, učitě by z toho bylo víc než 5. místo. Jinak celé finále připomínalo předhánění o největší drop v parku. Padnul tedy například barspin drop z plošiny vertikální rampy směrem do streetové sekce skateparku od Viléma Babece, na to zareagoval Martin Obšivač a poslal dolů barspinem step up a vše završil znovu Vilém Babec, který se nahecoval do neskutečného downside whip dropu z nejvyššího subboxu. Vilém si tenhle trik pořádně vydřel a i přes jeden hodně nepříjemný pád si tenhle whip nakonec odjel.

Porota ve složení Víťa Kácha, David Husárik a Tomáš Tydlačka to rozhodně neměla při rozhodování jednoduché. Všechny jízdy ale pečlivě zapisovali a bodovali a snažili se o maximální korektnost výsledků. První místo tedy nakonec putovalo k Tomášovi Beranovi. Tomáš celý den převáděl naprosto čisté jízdy plné tailwhipů, vysokých poletů a stylovek a zaslouženě si vyjezdil první flek. Druhé místo si odnesl Vilém Babec a na třetím místě skončil David Javůrek.

Následovalo už jen vyhlášení vítězů, rozdali se poháry a věcné ceny a mohlo se vyrazit směrem domů. Za naší partu můžu říci, že jsme si letošní Wethepeople Benjamin BMX Style užili naplno a chtěl bych poděkovat všem zúčastněným riderům, rodičům a všem, kteří se na akci podíleli. Nesmím zapomenout vyzdvihnout výkon speakrů Calwiho a Pepy Horáčka, díky kterým byla v parku pořád zábava a skvěle utvářeli atmosféru závodu a děkujeme Milanovi Tykalovi za skvělou fotogalerii. Fotkami ale nekončíme a už příští týden se můžete těšit na video z letošního ročníku. Doufáme, že jste si akci užili stejně naplno a těšíme se na Vás zase za rok v Pardubicích na Benjaminech!

Aktuální zboží v shopu

 • Gripy CORE Lava
  389 Kč
 • Gripy CORE Wasp
  389 Kč
 • Gripy CORE Bark
  389 Kč
 • Brzda Longway Nylon Black
  239 Kč
 • Brzda Prime Red
  169 Kč
 • Chubby Griptape Hot Damn
  249 Kč
 • Hella Classic Griptape 1998
  369 Kč
 • Hella Classic Griptape 1985
  369 Kč
 • Drone Prism Glitter Griptape Blue
  339 Kč
 • Drone Prism Glitter Griptape Green
  339 Kč
 • Root Industries Air Headset Blue Ray
  816 Kč
 • Kolečko Drone Helios 1 Feather-Light 110 Smoked Chrome
  899 Kč
 • Kolečko Drone Helios 1 Feather-Light 110 Neochrome
  899 Kč
 • Kolečko AO Nebula 110 Red
  499 Kč
 • Kolečko CORE CD1 110 Black Neochrome
  749 Kč
 • Kolečko CORE CD1 110 Teal
  749 Kč
 • Freestyle Koloběžka Drone Shadow 3 Feather-Light Smoked Chrome
  5899 Kč
 • Freestyle Koloběžka Lucky Covenant Brushed
  6479 Kč

  Partneři

  Statutární město Pardubice
  Skatepark Pardubice
  Gizmania
  Snowboard-zezula
  Powerslide.cz
  TBB-BIKE
  Czech Scooter Association
  Skate PRO
  Lanové centrum Pardubice
  Hotel Kristl
  Služby města Pardubic a.s

  Designed by www.frantisek.eu

  © Copyright 2019 Skatepark Pardubice All Rights Reserved.