9 ročník závodu Českého BMX poháru a MČR na BMX

9 ročník závodu Českého BMX poháru a MČR na BMX
9 ročník závodu Českého BMX poháru a MČR na BMX

 7.-8.8.2010
 Čtvrtá zástávka XCUPu 2010 Českého poháru freestyle bmx míříla do Pardubic, kde se XCUP konal již po čtvrté. Jednalo se o první dvou denní závod letošní série, jehož součástí samozřejmě bylo pro Pardubice tradiční Mistroství České republiky ve vertikální rampě a svou premiéru zde zažila nová kategorie PRO. Pochopitelně nechyběly kategorie Experts a Masters, ani Jagermaister party či Canon Best Trick. Což znamená, že máme před sebou opravdu nabitej report.

  Po tradičních pátečních přípravách následovalo trochu hořké probuzení v podobě stále častějšího deště, ale to se teď stává stále častěji. Naštěstí pardubický park disponuje zastřešením, tudíž to nemuselo nikoho až tak trápit. Přeci jenom když se na XCUP usmálo štěstí a přestalo pršet, hned vypadalo vše líp. Celé dopoledne probíhala registrace jak do závodu, tak do svazu cyklistiky, což měli například jezdci kategorie PRO co by profíci povinné. Ještě před dvanáctou vyrostla Canon stage, kde jste se mohli nechat vyfotit v simulovaném backflipu a fotografii si rovnou odnést domů nebo Vehicle Family stage, která zase nabídla místo k odpočinku zatímco v parku odstartovali sobotní kvalifikace XCUPu 2010 v Pardubicích.

 

KVALIFIKACE
Sobotní kvalifikace byly připraveny pro všechny tři kategorie tedy Experts, Masters a nově vzniklá PRO. V kategorii Experts se zaregistrovalo 44 jezdců s věkovým průměrem 17, z nichž 14 jmen postupovalo do nedělního finále. U této kategorie určitě musíme podotknout, že se objevilo již jen několik malo jezdců, kteří by mohli nastoupit o kategorii výše a tím se z Experts konečně stala kategorie opravdu pro začínající jezdce a to bez rozdílu věku, jelikož i ve 13letech můžete zajet jezdce třeba o 5let staršího a samozřejmě naopak. Aby všichni Experti dostatečně nasáli tu pravou zavodní atmosféru, byly pro všechny připraveny dvě jízdy a závěrečny Last Trick.

   Kategorie Masters je již jen krůček od PRO a tak 35 jezdců mělo pouze jednu jízdu plus last trick, aby ukázali co v nich je a probojovali se do finále. Finále čekalo pouze na 14 vyvolených, ale i řada dalších, kterým tentokráte finále uteklo, zajela moc hezké jízdy a přidali tím na kvalitě závodu.

   Konečně nadešla chvíle pro premiérovou kavalifikaci kategorie PRO, do níž se přihlásilo 15jezdců, což je počet, který splnil ty nejlepší očekávání a ukázalo se, že nově vzniklá kategorie bude mít přece jen smysl. Někoho možná přepadla nostalgie, když si uvědomil, že startovní pole českých top jezdců se zase o kousek změnilo a je vidět neuvěřitelný progres. Kvalifikace se bohužel nepovedla Jirkovi Jandovi nebo Vilibaldovi Vitkovi. Ti oba moc nevraceli a Vili se nechal zbytečně rozhodit prvním nepovedeným trickem, čímž potlačil své kvality. Další kdo bohužel nepostoupil byl Damian Kos Jakub Skupin nebo David Figar, i když jejich jízdy byly na hodně slušné úrovni.

CANON Best Trick
Pro všechny dvoudenní závody je připraven Canon Best Trick a ne jinak tomu bylo i v Pardubicích, kde se Best Trick jel na radiusu se subboxem a to hned po skončení kvalifikace PRO. Ve finálních pokusek zůstali 4 jezdci. Ondra Bělohoubek, který odjel barspin to footjam a pokoušel ještě no hander to footjam. Dalším byl Dan Mlejnek, kterej si vybral až neuvěřitelnou kombinaci barspin to tailtap to pedal stall na druhé straně subbox a dál pokračoval do tailtap to footjam whip to footjam out. Řekl bych, že Dan má tuhle sérku celkem pevně v rukách, jen se bohužel tentokráte nezadařilo na čisto odjet. Dalším, kdo se ucházel o Best Trick, byl jeho loňský vítěz zde v Pardubicích Jakub Fox Skupin, který si tentokráte připravil disaster to 540° tailtap na subbox. I když Fox svůj trick odjel, ani on dle poroty nestačil na Kubu Najman, který ukázal Lawnmower, což je brekelles fufana s jednou rukou protaženou vzad. Kuba se mohl radovat z nové DVD vypalovačky CANON a mohlo se pokračovat dál, jelikož sobotní program nebyl zdaleka u konce.

MČR VERT
Vertikální rampa, každoroční večerní závod o titul Mistra České republiky v této královské disciplíně, nemohla za žádnou cenu chybět ani při letošním X CUPu. Bohužel se vert musel obejít bez nejznámějšího českého vertaře Jenyho Valenty, ale Gagy s Foldym nezklamali. K nim se přidalo ještě několik dalších jezdců a startovní pole se uzavřelo na deset jmen, která dostala prostor v následovaném jamu. Objevil se například Ondra Berka, Honza Jurečka Damián Kos a nebo brácha a brácha Novákové. Nechyběl ani David Benda na pátém fleku, kterého letos doplnil Ondřej Havlíček na místě šestém. Už jen se ve vertikální rampě dostat nad koping si zaslouží respekt a to teprve přicházelo to nejlepší. Čtvrtej flek obsadil brácha Novák, těsně za Tomášem Foldesem, s tricky jako barspin one foot one hand a jejich následné kombinace. Mezi ortodoxní vertaře se vetřel Zděnda Pešek, kterej má pardubickou vertku slušně najetou a nebojí se poletu. Po řadě tricků vcelku zabil footjamem a věřte, že po jeho zkopnuti zpět do rampy se tajil dech. Titulu Mistra Český republiky se konečeně dočkal Honza Jílek, který při letošním závodě zajel parádní čistou jízdu, kterou završil flairem a bylo to doma!!!

Jagermeister party
Sobotní den byl opravdu dlouhý, ale jeho poslední část již dostala všechny do pohody a po chvilce už nikomu nevadily ani stahující se mračna! V Jager pípě bylo nachlazenejch několik flašek a zkumavky se plnily jedna za druhou. Vertikální rampa se změnila v taneční parket a na tvářích jezdců byla vidět spokojenost po závodě. Někteří jedinci hrali zajímavou hru, ale rozhodně se všichni dobře bavili. Nicméně čekala nás finálová neděle a tak, když nezbyla už ani kapka Jagermeisteru, všichni se odebrali k zaslouženému spánku.

FINÁLOVÁ NEDĚLE
Neděle byla ve znamení finálových jízd pro všechny kategorie. Odstartovalo se v pravé poledne kategorií Experts, ve které si oproti kvaldě polepšil a tedy zvítězil úpickej lokál Patrik Janovský s tricky jako barspin downside tailwhip a pokus o double tailwhip na funboxu. Druhej flek bral Tomáš Wágner, kterej ukázal například bar to bar. Třetí místo nakonec obsadil Dan Hanuš s double tailwhipem. Na čtvrtém místě pak skončil David Dvořák a na pátém David Hradil.

   Kategorii Masters kraloval Martin Gabara ze Strakonic, který se neuvěřitelně rozjezdil a s tricky jako doublewhip, 360 tailwhip, a flair bylo vítězství jasné. Na druhém místě se umístil David Foglar, který ukázal například 360 tailwhip a nebo 360 turndown do dopadu funboxu. Třetí flek bral již tradiční návštěvník ze slovenska a to Filip Baník, který zabil například 360 tailwhip přes spinu. Čtvrtý místo obsadil Petr Podešva, který si oproti kvalifikaci hodně polepšil s tricky jako 360 no hander nebo truckdriver na funbox a barspin dolu. Pátej flek padnul na streetaře Čendu aka Michala Šmelka, který předvedl spoustu pěkně provedených tricku, ale také se postaral o pobavení, když vracel dlouhý grinde do 180ky a nedopatřením srazil zvědavou paní, která i po opakováné výzvě musela stát co nejblíže. Na šestém byl další jezdec ze Slovenska, kterým byl tentokráte Tomáš Jeleň, kterému se moc nedařilo, ale přesto ukázal backflip no hand a pokoušel se o frontflip. Oproti kvaldě se moc nezadařilo Michalovi Farkovi z Plzně a nakonec obsadil až sedmou příčku. Za zmínku stoji určitě i další streetař a to Ludva Sedlář, kterému moc nechybělo k odjetí luc-E grindu do 180 a také Jakub Benda, který se poprvé probojoval do finále a ukázal například superman transfer ze spiny do boxu nebo 360 turndown na plošinu a nakonec se pokusil o 540ku.

Trick List - MASTERS
Martin Gabara - 360 doublewhip, Double whip,Flair, Doublewhip transfer,360 tailwhip
David Foglar - 360,360 tailwhip přes spinu,360 Turndown,360 Turndown přes funbox naopak
Filip Banik - Tabletop,360 tailwhip přes spinu, 360 Nohander, 360 Xup
Petr Podešva - Truckdriver na funbox Barspin dolů, 540 , Barspin , 360 tailwhip
Michal Šmelko - 90 Nohander přes roh,Nohander,Icepick , Barspin, Long 5050 grind to 180.
Tomáš Jeleň - Double tailwhip,Backflip Nohand, Wallride To whip,Frontflip
Michal Farek - 450 barspin, Invert to tailwhip, truckdriver drop, Doubletailwhip
Jaroslav Lázňovský - Barspin to Barspin , Tailwhip , 360 , double tailwhip transfer
Luděk Sedlář - Truckdriver do bangu,5050, smith to bar, DownsideWhip
Kuba Benda - Turndown to onefoot,Superman, 360, 360 turndown, lookback transfer
Lukáš Hostinský - 360 Tailwhip,Tailwhip transfer,Truck driver, 540 tailwhip
David Kadlíček - Barspin,DownsideWhip,360 barspin,
Petr Novák - 360,360 tailtap to barspin,barspin
Dominik Jancek - Nothing , Barspin,Super man seat grab

   Po menší pauze, která byla samozřejmě nutná k různému občerstvení, přišlo na řadu poslední nedělní finale, které bylo samozřejmě připraveno pro kategorii PRO. Nutno říci, že tuto kategorii až do tohoto závodu provázely různé otazníky, už jen z toho důvodu, že se jednalo o její premiéru. Zřejmě ale už po kvalifikaci bylo jasné, že úroveň tricků je tak vysoká, že ketegorie PRO má své opodstatnění a finále vše jen potvrdilo. Zde začneme u desátého místa, které obsadil Jakub Najman, před devátým Davidem Bendou. Oběma se moc nedařilo a David si navíc pochroumal žebra v sobotním vertu. Osmičku porota přiřkla Tomáši Lízalovi, který točil 360 s tailwhipama, transféroval a čistě protahoval jeho turndowny. Sedmička a Dan Mlejnek s barspinem do footjamu nebo truckdriverem, šestou příčku vyzval Tomáš Vařeka s tricky jako doubletailwhip či flair. Pátej přišel na řadu zabiják z Českých Budějovic Milan Pouzar, který zajížděl celý víkend hodně slušný jízdy a poprvé v Pardubicích vyzval flair, který taky na čisto odjel.

Trick List - PRO
Zdenda Pešek - Truck driver přes spinu, flatspine 360 ,FlairWhip, Flair, Barspin přes spinu,Tailwhip
Michal Baránek - Barspin přes spinu, Flair Transfer, Double TailWhip transfer, Backflip, Flair v Jersey.
Ondra Havlíček - 180 tailwhip přes spinu, 360 Nohander, Doublewhip, Pedaling to Nohander,
Ondra Bělohubek - 360 Nohander funbox naopak, 360 invert, 360 tailwhip,270 Tailwhip
Milan Pouzar - Flair, railride to tailwhip, truckdriver step up,5050 grind,360 flatspine
Tomáš Vařeka - Double Tailwhip, Flair, Backflip, Truck Driver, 720
Daniel Mlejnek - 540, Flair, Truckdriver, Backflip na funbox Barspin dolů, Barspin to icepick to footjam, Barspin to footjam, Barspin to foofanu
Tomáš Lízal - Doubletailwhip, Superman, Turndown, 360 lookback
David Benda - Nohander Transfer, Pedaling to condor, Barspin to manual to 180 subbox,Barspin to Nohander
Jakub Najman - Seatgrab NacNac,180 over spine,transfer z minirampy, 180 Seatgrab přes funbox, 180 turndown.

  Čtvrté místo putovalo do Liberce s Ondrou Bělohoubkem, který ukazoval širokou škálu svých tricků a celkový dojem z jízdy byl velmi pěkný. Na konci své jízdy se pokusil o flair do tail tapu. Bronzová medaile připadla Ondrovi Havlíčkovi, který nemá problém otočit 360 s čímkoliv, přidá doubelwhip a vše završí 180 tailwhipem přes spinu a to vše v kraťasech. .... kupodivu holeně má ještě celý. Stříbro si odnesl Michal Baránek, který hodně zabíjel s tricky jako doublewhip transfer nebo flair transferke kterým přidal ještě barspin přes spinu nebo backflip. První místo a tedy pomyslná zlatá medaile se dala trochu předpokládat a putovala do rukou Zděndy Peška. Pejda je rozený závodník a přijde mi, že do každého závodu jde s hrozným nadšením, přidáme-li k tomu jeho bezmozkové vejšky, vzejde nám hodně slušná podívaná. Pejda transféroval s barspinem, kde to jen šlo. Nechyběl tailwhip a nebo různé kombinac s 360kou. Jako závěrečný trick si vybral flairwhip, který bohužel na čisto odjel tesně po skončení jeho času, ale už pokus by se počítal!!!

článek:www.bmx-street.com  

IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG

2010

 • Vytvořeno dne .

Aktuální zboží v shopu

 • Gripy CORE Bark
  389 Kč
 • Brzda Longway Nylon Black
  239 Kč
 • Brzda Prime Red
  169 Kč
 • Chubby Griptape Hot Damn
  249 Kč
 • Hella Classic Griptape 1998
  369 Kč
 • Hella Classic Griptape 1985
  369 Kč
 • Drone Prism Glitter Griptape Blue
  339 Kč
 • Drone Prism Glitter Griptape Green
  339 Kč
 • Root Industries Air Headset Blue Ray
  816 Kč
 • Kolečko Drone Helios 1 Feather-Light 110 Smoked Chrome
  899 Kč
 • Kolečko Drone Helios 1 Feather-Light 110 Neochrome
  899 Kč
 • Kolečko AO Nebula 110 Red
  499 Kč
 • Kolečko AO Nebula 110 Oilslick
  510 Kč
 • Kolečko CORE CD1 110 Black Neochrome
  749 Kč
 • Kolečko CORE CD1 110 Pink
  749 Kč
 • Kolečko CORE CD1 110 Teal
  749 Kč
 • Freestyle Koloběžka Drone Shadow 3 Feather-Light Smoked Chrome
  5899 Kč
 • Freestyle Koloběžka Lucky Covenant Brushed
  6479 Kč

  Partneři

  Statutární město Pardubice
  Skatepark Pardubice
  Gizmania
  Snowboard-zezula
  Powerslide.cz
  TBB-BIKE
  Czech Scooter Association
  Skate PRO
  Lanové centrum Pardubice
  Hotel Kristl
  Služby města Pardubic a.s

  Designed by www.frantisek.eu

  © Copyright 2019 Skatepark Pardubice All Rights Reserved.