10. ročník závodu Českého BMX poháru a MČR na BMX v U - rampě

plakát xcup 2011 10. ročník závodu Českého BMX poháru a MČR na BMX v U – rampě

KDY:6.-7.08. 2011
BMX Freestyle Asociace & 4Elements.

Uplynulou sobotu a neděli se konal další závod letošního X Cupu. Už pravidelně se tento závod konal v Pardubicích, které jsou téměř všemi oblíbeny, a vždy se zde setká super parta lidí. Díky vertikální rampě se zde dá uspořádat ale také MČR ve vertu. Takže byl program opravdu nabitý.

V pátek byl naplánován trénink a všichni očekávali velkou účast ze strany jezdících. Jenže všechno bylo jinak a počet jezdců se dal spočítat na prstech nešikovného truhláře. Ovšem mezi tou hrstkou, která se do Pardubic přijela povozit již v pátek, byla valná většina mladých a nadějných kluků, kteří se sebejistě proháněli parkem a sekali jeden tailwhip a barspin za druhým a na všech překážkách. Naštěstí se, i na vzdory všem předpovědím, hezké počasí drželo skoro po celý víkend, tedy až na vítr, který byl zejména letcům trnem v patě.

VIDEO - X Cup 2011 - Pardubice - final PRO

Sobotní probuzení bylo sice už do zataženého rána, ale v parku přesto čekalo hodně velké překvapení. To, co bylo v pátek trochu zklamáním se naprosto otočilo a park byl plný až k prasknutí. Bylo zde možné zahlídnout například Kubu Trojana, Tomáše Wágnera, Vilibalda Vítka, Ondru Bělohoubka a další. Už z ranního trénování bylo možné odhadnout, že závod bude stát za to. Čas se rychle nachyloval ke dvanácté hodině, kdy měla odstartovat kvalifikace expertů. Hned od začátku bylo jasné, že úrověn kategorie pro nejmenší se závod od závodu zlepšuje. Nicméně účast některých jezdců v této kategorii byla snad i více než sprostá. I přes to nelze nevyzdvihnout výkon Dana Hanuše, protože jeho ježdění, to je radost pohledět. Taky z toho důvodu postupoval po kvalifikaci z prvního místa. Experty odjelo 35 mladých kluků a o spoustě z nich zaručeně bude ještě v budoucnu slyšet. Je dobře, že je na závodech vidět stále nové tváře, toho je živým důkazem Tomáš Wagner, který minulý rok jezdil kategorii Experts a letos už se prohání mezi profíkama.

Hned po kvalifikaci expertů nasledovali mástři. V této kategorii se objevily také zajímavá jména. Například navrátilec Martin Svoboda, který strávil rok v Americe nebo Tonda Braník a další. V této kategorii jeli už známí streetaři - Lud'a Sedlář, Vykuk a Tomáš Carda. Všichni zmínění se dostali do finále a je vidět, že postupem času mají také, co říct na závodech a ne jenom na ulicích. Za zmínku stoji určitě dvě věci, a to Tondův drop přes grind box až na zem a drop Davida Kadlíčka z velkého bangu na zem. Drop to nebyl ledajaký, ale "Karlos" se vyndal a prohodil cestou dolů barspin, při dopadu už to tak veselé nebylo, ale určitě to byl jeden z highlitu kvalifikace. Kvalifikaci vyhrál Lukáš "Mirra" Hostinský, který prohazoval řidítka jedna radost a ne jeden z přihlížejcích si připadal jako před pár lety, když byly v "módě" obří chrániče a ještě větší full face helmy.

VEHICLE BEST TRICK

Letos se best trick odehrál na spině a pyramidě s grindboxem. Byl vyhlášen půl hodinový jam, kterého se mohli zúčastnit všichni jezdci, kteří se zaregistrovali do kategorie Pro nebo Masters. Díky zvolené překážce byla účast jezdců velice různorodá, své kousky přes spinu zde předváděli např. Vilibal Vítek a Tomáš Wagner. Grinbox naopak nenechal klidným Luďka Sedláře, Tomáše Cardu a Toma Chmela. Ukázal se i Kuba Najman ze stylovkou manuál na spině to 360°out. Vilibald pak vyslal přes spinu napřed condor to barspin a pak i decade, Tomáš Wagner zase 720°. Tom Chmel předvedl nose wheelie přes celý grindbox. Ludva se vytáhl kombem feeble to maual to smith to 180°out to fakie to tailwhip. Už to vypadalo, že Ludva vyhraje, ale v tom se začalo dařit Danu Mlejnkovi v jeho technice a na spině dal 360° tailtap to icepick to pedal stall to over peg to tailtap to FJ whip to pedalstall to 270° out. Toto kombo nejenže bylo nejdelší z celého best tricku, ale celý ho i vyhrálo.

MČR ve Vertikální Rampě

Sobotní večer pardubického X Cupu vyplňoval Vert Jam o titul Mistra ČR ve vertu. Jak už kdysi řekl Jamie Bestwick - vertaři tvoři vždy jen malou rodinu a všichni se znají, málokdy se objeví nováček a i ten rychle zapadne, pokud vydrží tvrdý křest tohoto královského BMXového odvětví. Ve vertu se totiž moc nepadá a když už spadneš, tak dost často tvrdě.

Nejinak tomu bylo na tomto vertovém klání. Zúčastnilo se pouze pět jezdců, a to: Jan Novák, Damian Kos, Tomáš Foldes, Honza Jílek a Jeny Valenta.

Při západu slunce shromáždili diváci a show mohla začít. Už ve warm-upu bylo jasné, že světový Jeny, který přijel rovnou z X-Games, předvede něco, co se u nás jen tak nevidí. Třímetrové polety nad kopingem dlouho pardubická rampa nezažila. To ale vůbec neodradilo ani dva parkové ridery, kteří si chtěli taky zajet Jam - bráchu Nováka a Damiana. Sice se nad kopingem moc neohřáli, ale triky sázeli jedna radost. První ze zmíněných se ve vertu vozil lipslidama, po kopingu pak can peggerem a druhý park rider dával jak whipy, tak condory a x-up variace.

Nad-kopingový rideři se už dělili o bednu. Třetí místo obsadil Tomáš Foldes, který dával one footed karate kid, kdy skoro vykopnul kameramanovi drahý přístroj z ruky, ale největší potlesk, až údiv sklízel bezpochyb Foldyho barspin. Ten dělal celkem čtyřikrát a každý další pokus ho chytal později a později, přičemž se zatajoval ve čtyřmetrovém vertu dech. Titul vícemistra republiky si odvezl Honza Jílek, který se spustil do rádiusu s kombinacemi jako jsou: x-up, handed x-up, unturndown a condor air asi ve dvoumetrové výšce. Honza chtěl odjet ještě flair, ale vždy byl příliš blízko stěně rampy, a tak se mu jej nepodařilo bohužel dotočit.

To, co předváděl Jeny Valenta bylo opravdu světové. Začínal polehku s přetahnutým unturndownem, kterým nabíral rychlost na alleyoop condor, ale přes celou šířku vertu. Pak už kombinoval x-upy a barspiny do turndownů, kdy v „ixku" pustil i ruku, whipa nešel níž než ve třech metrech a pěkný byl i barspin do toboganu. Svoji jízdu završil obrovským flairem opět přes celou šířku vertu a tím si samozřejmě odnes titul MČR ve vertu.

Mimo kvalifikací a závodu ve vertu, byla v sobotu na plánu ještě Jagermaister afterparty, na které nás hudebně doprovázel Dj Adamos. Párty určitě stála za to, což se dalo vyčíst z výrazu všech, kteří se s jelenem potýkali až do ranních hodin.

Po krátkém spánku byl čas na to, aby se všichni plně věnovali finále. První na řadě opět byli nejmladší experti. Svoji pozici obhájil Dan Hanuš, který jel opravdu krásně a jeho názory si můžete přečíst v krátkem rozhovoru. Dalším objeveným talentem se zdá být Daniel Dejda, který opravdu vypadá jakoby se s kolem narodil a na jeho jízdu je radost pohledět.

Trick List kategorie Experts:

Martin Tomek - feeblegrind, 540°, no hander, smithgrind
Jirka Kláčný - pedalling, footjamwhip, no hander,, barspin, 450° přes roh, barspin na step-up
David Hradil - 540°v radiusu, 720° funbox, no hander,, truckdriver
Tomáš Prouza - 360°drop, barspin,tobogan, 540°, footjamtailwhip
Patrik Janovský - doubletailwhip, 360°, table, alleyop doublebarspin transfer
Daniel Dejda - eurotabel, 360° na step-up, turndown,450°přes roh
David Zemánek - tailwhip,barspin,450°přes roh, 360°
Tomáš Táborský - barspin,tabletop, 360°, truckdriver, tailwhip na step-up
Ondra Berka - tailwhip,truckdriver, 450°přes roh, footjamtailwhip
Adam Brettschneider - 360°, tiregrab,540°, truckdriver, no hander to no hander
Pavel Vavroušek - no hander, barspin, tailwhip, no hander to pedalling, table
Dan Hanuš - 360° no hander, no hander to barspin, tobogan, tabletop,alleyop no hander transfer

Výsledky finále kategorie Experts:

1. Dan Hanuš
2. Pavel Vavroušek
3. Patrik Janovský
4. Adam Brettschneider
5. David Zemánek
6. Tomáš Táborský
7. Ondra Berka
8. David Hradil
9. Daniel Dejda
10. Tomáš Prouza
11. Jirka Koláčný
12. Martin Tomek

V kategorii masters se o proti kvalifikaci výsledky hodně změnily. První místo si do Valašských Klobouk odvezl Bernard Soška, který zajel opravdu životně a taktéž si můžete přečíst pár jeho názorů v komentářích. Druhý skončil navrátilec Martin Svoboda, když zabíjel s truck driverem pres spinu a funbox a nakonec vyzval barspin na opak přes funbox. Za zmíňku stoji ještě last trick Cardiče, když skákal z pyramidy přes grindbox až na zem.

Trick List kategorie Masters:

Kamil Urban - 360°přes spinu, flair, icepick, 360° do radiusu, 540°do dopadu funboxu
Vykuk Odehnal - 450° drop ze subboxu, 270° pedalling, hangover, lucky to 180°, 450° to fakie
Karel Hobl - 360°přes spinu, downsidetailwhip, backflip,flair, doubletailwhip
Daniel Švach - no hander to turndown transfer, 360° přes spinu, lookback, 360° doubletailwhip
Bernard Soška - 360° lookback přes spinu,no hander to flou, onefoottabel, nacknack, trndown to tabeltop
Jan Benda - backflip, pedalling, 540° v radiusu, tailwhip přes spinu, tobogan
Tomáš Chmel - feeblegrind to 180°, 450° to fakie, 180° do mini, nosemanual přes bednu, doublepeg up
Jan Hanzlík - 360°barspin, downsidetailwhip,tailwhip ze spiny do funboxu, chainless flair
Luděk Sedlář - hangover, barspin,icepick,smith to nosemanual to smith, luckygrind, truckdriver
Tomáš Carda - tobogan, polet do smithgrindu,tailwhip do banku, 360° přes funbox, 450° přes roh, transfer z piramidy za spinu
Martin Svoboda - truckdriver, 270° barspin, 360° přes spinu, wallride,pedal to 270°out
Dominik Jiřík - flair, 360° tailwhip, backflip na plošinu barspin dolů, 360° x-up na spině, backflip
Lukáš Hostinský - truckdriver, tailwhip přes spinu, 540° v radiusu, doublebarspin transfer, 360° tailwhip

Výsledky finále kategorie Masters:

1. Bernard Soška
2. Martin Svoboda
3. Lukáš Hostinský
4. Dominik Jiřík
5. Daniel Švach
6. Luděk Sedlář
7. Tomáš Chmel
8. Jan Benda
9. Karel Hobl
10. Tomáš Carda
11. Jan Hanzlík
12. Kamil Urban
13. Vykuk Odehnal

Zlatý hřeb posledního dne X-Cupu v Pardubicích nepatřil ničemu jinému než finále kategorii Pro. Ze sobotní kvalifikace postoupilo jen 12 nejlepších jezdců a jedna divoká karta, kterou si vybojoval v rychlé sólo kvalifikaci David Janáč. Padaly velké věci, které poukazovaly na to, že česká scéna jde taky kupředu. Double whipy, 360 barspiny ,flairy i technika, vše jelo na plné pecky. Ale až od půle kvalifikační listiny začalo jít do tuhého. Do finále šel z třetího místa Ondra Bělohoubek a umístění chtěl ještě zlepšit. Střílel čisté vysoké 360 inverty přes spinu a jízdu zakončil whipem do FJ whipu. Pak byl Do parku vpuštěn Vilibald Vítek řízen zjevně „vyšší mocí", který chtěl za každou cenu urvat co nejlepší flek. Začínal obrovským fronflipem, pokračoval flairem a zkoušel tuck do barspinu. Po téhle pěkné jízdě ale neměl dost a jako last trick zvolil z malého rádiusu nad mini právě do mini rampy flair. Bohužel z toho byly čtyři neustáté pokusy a poslední z nich končil ošklivým pádem. V udržování kotle pokračoval Michal Baránek. Jízdu začínal 360 tuckem přes funbox, následoval double whip z rádiusu přes rail do banku a pak už se s tím mladý Banán nemazlil. Vyslal no handed flair v rádiusu, downside whip z velkého subboxu do banku a zakončoval naprosto čistým flairwhipem. Last trick dával pak z rádiusu přes rail do banku s no handed flairem. Vítězem kategorie Pro byl ale nakonec Jakub Trojan, který ohromil porotu stylem a navazující lajnou, kterou prolítal celý park turndowny, no hand transfery ze spiny do funboxu a jako last trick odjel 720.

Trick List kategorie Pro:

David Foglar - 360° tailwhip na funboxu, no hander v radiusu,360°přes spinu, 270°tailwhip přes roh, 540°přes spinu
Milan Pouzar - no hander, turndown, backflip na funbox barspin dolů, downsidetailwhip, truckdriver z bedýnky
Tomáš Lízal - 360° lookback, condor, turndown z dopadu funboxu do odrazu, 360° přes spinu, 360° tailwhip
Tomáš Wagner - supermanseatgrab, 360° doublebarspin, doubletailwhip v radiusu, barspin to tailtap to barspin out, 720° přes spinu
Dan Mlejnek - backflip na funbox tailwhip dolů, fufana na subbox, 360°přes spinu, flair, 180° barspin přes spinu, foojamtailwhip na spině
Martin Gabara - flair, 360°doublebarspin, footjam na subboxu, 360°doubletailwhip, 360°doublepedalling
David Janáč - 360° barspin, flairbarspin, 360°doubletailwhip přes spinu,
Patrik Fafek - flair, supermanseatgrab transfer, backflip,450° přes roh, taiwhip, no hander
Kuba Trojan - no hander ze spiny do funboxu, 360° x-up, double condor, 360° nosedive přes spinu, lookback, 720°, největší styl a výšky
Ondra Bělohoubek - backflip, 360° tailwhip, 360° z dopadu funboxu do odrazu, 360°turndown, doubletailwhip to tailtap, tailwhip to footjamtailwhip
Vilibald Vítek - frontflip, transfr z nikroradiusu do mini,flair, onehand x-up ze spinu do funboxu, barspin, tailwhip
Michal Baránek - no hander z dopadu funboxu do odrazu, flair no hander, 360° no hander, 540° footjam, flairtailwhip, bikeflip, doubletailwhip, flair no hander transfer

Výsledky finále kategorie Pro:


1. Jakub Trojan
2. Michal Baránek
3. Ondra Bělohoubek
4. Tomáš Wagner
5. Martin Gabara
6. David Foglar
7. David Janáč
8. Tomáš Lízal
9. Milan Pouzar
10. Vilibald Vítek
11. Patrik Fafek
12. Daniel Mlejnek

I když je to trochu škoda, tak další ročník X Cupu v Pardubicích je za námi. Počasí nám sice letos moc nepřálo, ale i tak to byl další z povedených závodů, kde se všichni hecovali a užívali si super ježdění s kámošema. Celá redakce gratuluje Kubovi Trojanovi, Bernýmu Soškovi, Danu Hanušovi a samozřejmě taky Jenymu Valentovi. Všichni se těšíme na dálší závod X Cupu, takže See ya there!

zdroj:http://bmx-street.com

2011

 • Vytvořeno dne .

Aktuální zboží v shopu

 • REKD Ramp Chrániče na kolena - red/black
  679 Kč
 • Objímka Oath Cage V2 Neochrome
  499 Kč
 • Objímka Addict Guardian Black
  295 Kč
 • Objímka Addict Guardian Red
  295 Kč
 • District S-Series Headset Gold
  699 Kč
 • District S-Series Headset Red
  699 Kč
 • Freestyle Koloběžka Drone Element 2 Feather-Light Smoked Chrome
  5899 Kč
 • Above A-Row Griptape Negative
  254 Kč
 • Root Transmission Griptape
  199 Kč
 • Root Donuts Griptape
  199 Kč
 • Root Psychedelic Griptape
  199 Kč
 • Root Distortion Griptape
  199 Kč
 • STREET GEAR JUNIOR 3 PACK - RETRO
  1019 Kč
 • Ethic Sylphe Clamp 31.8 Double Grey
  635 Kč
 • Freestyle Koloběžka Blunt Prodigy X Burnt Pipe
  6199 Kč
 • Freestyle koloběžka North Switchblade Cream Silver
  5099 Kč
 • Helma CORE Action Sports Black
  899 Kč
 • Kolečko Trynyty Gothic 110 Red
  828 Kč

  Partneři

  Statutární město Pardubice
  Skatepark Pardubice
  Gizmania
  Snowboard-zezula
  Powerslide.cz
  TBB-BIKE
  Czech Scooter Association
  Skate PRO
  Lanové centrum Pardubice
  Hotel Kristl
  Služby města Pardubic a.s

  Designed by www.frantisek.eu

  © Copyright 2019 Skatepark Pardubice All Rights Reserved.